Namirnice koje možete uzgojiti od kućnog otpada u kućnim uvjetima

kuhinjski-otpaciPuno novaca ode na hranu, a posebno kada smo željni domaće hrane, voća i povrća. Često je to vrlo skupo, organski uzgoj je danas na cijeni zbog svog jedinstvenog uzgoja i truda koji se u to ulaže. No, i vi možete sami uzgojiti svoju hranu, ne tretiranu nikakvim umjetnim i nezdravim tvarima i to iz običnih kuhinjskih otpadaka.

Treba imati na umu, ono što posadite, to će i izrasti, pa je u tom smislu dobro uvijek uzeti lokalni organski proizvod od kojeg ćete odvajati otpatke ili dijelove za sadnju. Dalje sve ovisi o vama, vašoj volji i sretnoj ruci.

Poriluk, mladi luk, koromač i limunska trava

Koristi se korijen ovog povrća na način da se stavi u staklenku s malo vode i ostaviti na sunčanom mjestu. Zeleni lisnato dio biljke će i dalje rasti, a kada dođe vrijeme za kuhanje, samo odrežite koliko vam treba, ostavljajući ponovno korijen u vodi. Vodu mijenjate jednom tjedno ili češće, već prema potrebi.

 

Celer, bok choi, rimska salata i kupus

I ovo će povrće ponovno rasti iz bijelog kraja korijena. Odrežite stabljiku kao i inače i stavite u plitku zdjelu s vodom, toliko da pokrije korijen, ali ne i dio koji je odrezan. Stavite na sunčano mjesto i povremeno prskajte vodom odrezani dio kako bi vrh ostao vlažan. Nakon nekoliko dana, trebali biste vidjeti kako se pojavljuje korijenje i novi listovi. Nakon otprilike tjedan dana, biljke možete presaditi u zemlju tako da se vide samo listovi iznad razine tla.

Celer

Đumbir

Đumbir je vrlo lako ponovno uzgojiti, sve što je treba je staviti komadić đumbira u zemlju s najmlađim pupovima prema gore. Ostavite teglu s đumbirom na umjereno sunčanom mjestu, na toplo i vlažno mjesto i ubrzo će početi rasti novih izdanaka i korijena. Kada ste spremni za žetvu, izvadite sve iz zemlje, odvojite dio gomolja i ponovno posadite ponavljajući postupak. Đumbir je također lijepa kućna biljka, pa i na taj način možete uživati u njemu. Na ovaj način možete posaditi i češnjak, uzimajući samo jedan režanj glavice, koji ćete posaditi u teglu sa zemljom.

Đumbir

Ananas

Ovo je dugotrajan proces, no na ovaj način možete i sami uzgojiti svoj ananas. Potrebno je odrezati gornji, lisnati dio ploda te odstraniti, ako je ostalo, bilo kakav dio voćnog dijela kako bi se spriječilo truljenje. Pažljivo režite male horizontalne dijelove tog gornjeg lisnatog dijela sve dok ne ugledate pupoljke, male krugove na ravnom dnu stabljike i uklonite donjih nekoliko slojeva lišća. Stavite sve u posudu s vodom kako bi se pojavilo korijenje, a nakon te pojave, posadite biljku u zemlju te uzgajate dalje na uobičajen način.

Ananas

Avokado

Potrebno je oprati sjemenku avokada i potom u nju zabosti čačkalice kojima će se održavati na posudi s vodom. Voda bi trebala pokrivati dno sjemenke, tako da se razina vode mora provjeravati svaki dan. Posudu treba držati na toplom, umjereno osunčanom mjestu. Da bi sjemenka pustila korijen i počela nicati, proteći će i do šest tjedana, a prije sadnje se korijen treba malo skratiti. Kada se pojave listovi, biljka je spremna za rasađivanje u zemlju.

Avokado

Bosiljak

Za uzgoj bosiljka potrebne su vam njegove grančice koje ćete staviti u čašu s vodom na način da je samo stapka u vodi dok će lišće viriti iznad vode. Postavite sve to na svjetlo mjesto, bez utjecaja direktnog sunca. Kada stapke puste dugi korijen, možete ih posaditi u zemlju.

Bosiljak

 

Lako i jednostavno, a ako ste probali, javite nam kako je uspjelo!

 

Izvor: portalosuma.com

Vaš komentar

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s